Dnia 01 września 1939 roku III Rzesza w porozumieniu ze ZSRR dokonała zbrojnej agresji na Polskę na całej długości granicy. Agresja Niemiec na Polskę rozpoczęła pierwszy etap II wojny światowej – kampanię wrześniową, nazywaną także kampanią polską 1939 roku, wojną polską 1939 roku czy wojną obronną Polski w 1939 roku. Wydarzenie to zapoczątkowało 6 letni konflikt zbrojny – II Wojnę Światową, która odcisnęła olbrzymie piętno na historii naszego narodu!

Pierwszy atak armii niemieckiej nastąpił o godzinie 3:14 na Górnym Śląsku na linii Racibórz, Rydułtowy, Wodzisław Śląski, najbardziej pamiętnym momentem stała się jednak obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Od godziny 4:45 niemiecki pancernik Schleswig – Holstein rozpoczął ostrzał punktów bronionych przez niewielkie siły Polskie.

Na Westerplatte liczące ok. 200 żołnierzy polskie oddziały bohatersko broniły placówki, odpierając ataki zarówno z morza, lądu, jak i powietrza. Załoga Westerplatte miała utrzymać się na pozycjach przez 12 godzin, a broniła się 7 dni, dzięki czemu ich postawa urosła do miana legendy i już w czasie trwania kampanii wrześniowej była symbolem polskiego oporu przeciwko niemieckiej agresji.

Polska mimo bohaterskiej obrony, miażdżącej przewagi wroga, ataku 17 września Związku Radzieckiego na wschodnie granicy Polski, ale także zdrady naszych sojuszników – Wielkiej Brytanii i Francji, które nie udzieliły nam pomocy – po miesiącu walk przestała istnieć i została podzielona między Niemcy i Związek Radziecki.

Dnia 01 września 2023 roku o godzinie 4:30 na terenie Placu Powstań Narodowych w Łęcznej pojawili się mieszkańcy powiatu, przedstawiciele władz powiatu oraz goście na czele z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Finansów – Arturem Soboniem, Starostą Łęczyńskim – Krzysztofem Niewiadomski oraz Wicestarostą Powiatu Łęczyńskiego – Michałem Pelczarskim. Uczestnicy oddali hołd ofiarom i bohaterom wojny, którzy walczyli o naszą wolność, godność i niepodległość. O 4:45 odbyło się zaciągnięcie warty honorowej i wprowadzenie pocztów sztandarowych przy akompaniamencie orkiestry górniczej, która odegrała Hymn Narodowy RP. Po występie orkiestry odczytany został Apel Pamięci oraz złożono wieńce przy pomniku . Po uroczystości, wszyscy udali się na uroczystą Mszę Świętą w kościele pw. św. Barbary.

Pamiętamy! Cześć i chwała bohaterom!

Skip to content