Dziś chcieliśmy zwrócić Waszą uwagę na to, co nas otacza. Na piękno naszej Ziemi Łęczyńskiej. Matka natura obdarzyła nas hojnie.
Mamy na wyciągnięcie ręki cudowne krajobrazy, magiczne zakątki, przyrodę, której odkrywanie może stać się pasją, przygodą i misją.Dbajmy o nią każdego dnia, nie tylko dziś. Troszczmy się o planetę przez wkład w nasze lokalne działania na rzecz środowiska naturalnego. Ziemia Łęczyńska to bogactwo fauny i flory, w każdym aspekcie życia możemy wpływać na jej ochronę, żyjąc bardziej świadomie, w duchu ekologicznych wartości. Fundacja Rozwoju Powiatu Łęczyńskiego poprzez edukację i zaangażowanie w projekty ekologiczne będzie starała się wykorzystać potencjał naszych lokalnych zasobów. Pokazywanie piękna Powiatu Łęczyńskiego to również misja Fundacji. W Dniu Ziemi, dwa wyjątkowe miejsca w Poleskim Parku Narodowym, którego przedsionkiem jest Gmina Ludwin, a które koniecznie pokażcie przyjezdnym. Choć geograficznie w powiecie włodawskim, ale na obszarze Równiny Łęczyńskiej i jezior Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, około 30 km od Łęcznej, 54 km od Lublina.
Ścieżka „Spławy”. Idealna na weekendowy, niewymagający spacer. Także dla tych, którzy nie lubią się bardzo przemęczać – ma długość około 7,5 km (w jedną stronę). Zaczyna się za Ośrodkiem Dydaktyczno-Muzealnym w Starym Załuczu. Idziemy drewnianą ścieżką przez łąkę, las, torfowiska. A na końcu niespodzianka – jezioro Łukie z pomostem widokowym. W otaczających je zaroślach z łatwością wypatrzymy m.in. kaczki. Miejsce jest przystosowane do zwiedzania dla osób na wózkach inwalidzkich, dostępne także dla wózków dziecięcych (chociaż raczej tych mniejszych, większe mogą mieć za szeroki rozstaw kół na drewnianą kładkę).
Ścieżka „Czahary”To najnowsza atrakcja Poleskiego Parku Narodowego. Powstała na terenie kompleksu Bagna Bubnów. Prowadzi przez otwarte tereny torfowiska niskiego, częściowo też przez lasy. Rozpoczyna się i kończy za wsią Zastawie, przy wieży widokowej. Doskonałe miejsce dla miłośników ptaków: spotkamy tu m.in. kszyka, kropiatkę, śmieszkę czy błotniaka stawowego, a przy odrobinie szczęścia także żurawie. Niewykluczone jest zobaczenie sarny czy jelenia. Ścieżka ma długość około 6,5 km.
Zapraszamy !
Źródło: Kurier Lubelski