Dziś podpowiadamy, jakie tradycyjne i regionalne smakołyki z powiatu łęczyńskiego mogą skraść podniebienia Waszych Gości. Tworzą one nasze dziedzictwo kulinarne, wpisane do Katalogu Lubelskich Produktów Regionalnych:
Buraczak (przaśniak) lubelski
Rodzaj oprószonego mąką placka, o różnych kształtach. Do jego wytworzenia używa się maku, startego na wiórki buraka cukrowego, marchwi, mąki, mleka.
Pochodzenie: Zawieprzyce
Chleb ludwiński
Chleb ma podłużny koszykowy kształt, po przekrojeniu jest owalny o miękiszu średnio porowatym. Skórka jest w kolorze słomkowo-herbacianym, popękana, co świadczy o dobrym wypieku chleba. Jest w dotyku miękki i sprężysty, jego miękisz jest wilgotny i elastyczny.
Pochodzenie: Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskie
Chleb ludwiński żytni
Chleb wypiekany w prostokątnych brytfannach, skórka jest w kolorze ciemnobrązowym, a miąższ – jasnobrązowym. Tradycja wypieku tego chleba sięga lat 60. XX w.
Pochodzenie: Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskie
Dąbrowski trunek z mniszka
To wyśmienity napój alkoholowy z kwiatów mlecza, wytwarzany do dziś zgodnie z wieloletnią familijną recepturą. Uzyskuje się go z ekstraktu z kwiatów mniszka, wody, cukru, drożdży i cytryny.
Pochodzenie: okolice Dąbrowy w gminie Ludwin
Kiełbasa z Dratowa
Sposób przyrządzania kiełbasy z Dratowa podzielony jest na kilka etapów i jest bardzo precyzyjny.
Pochodzenie: Dratów w gminie Ludwin
Kulebiak generałowej Kickiej
To smaczny wyrób z ciasta drożdżowego, upieczony w formie strucla o lekko błyszczącej skórce. Przyrządza się go z farszem mięsno-warzywnym. Tradycja wypiekania kulebiaka lat trzydziestych XIX w. i pojawiła się wraz przybyciem generałowej Natalii Kickiej, której zawdzięcza swoją nazwę.
Pochodzenie: okolice Jaszczowa
Ludwińskie prosię pieczone faszerowane
Głównymi składnikami gotowego wyrobu są: świnie rasy puławskiej, kasza gryczana oraz przyprawy. Subtelny smak i aromat uzyskuje się dzięki zastosowaniu ziół używanych do przygotowania zalewy peklowej. Potrawę tę serwowano zwłaszcza w świąteczne dni, np. w niedzielę wielkanocną.
Pochodzenie: gmina Ludwin
Makaron jajeczny z Ludwina
Wyjątkowy smak tego makaronu zawdzięczamy kompozycji głównych surowców użytych do jego wyrobu tj. odpowiedniej mąki i dodatku jaj oraz stosowaniu tradycyjnej metody wyrabiania ciasta makaronowego i jego formowaniu.
Pochodzenie: Ludwin
Miodownik z Jaszczowa
To ciasto upieczone w wąskiej foremce o lekko błyszczącej skórce zabarwionej na brązowo z wyczuwalną nutą miodu, który stanowi główny składnik tego wypieku. Produkcja miodownika jest specyfiką wpisaną w wieloletnią historię Jaszczowa, czego dowodem są przeprowadzone wywiady etnograficzne.
Pochodzenie: okolice Jaszczowa
Sernik z kartoflami z Jaszczowa
To pyszne ciasto zdobione charakterystyczną złocistą kratką zachwyca serowym smakiem i zapachem, w którym jest wyczuwalny wyraźny aromat wanilii. Historia i tradycja pieczenia tego sernika sięga lat międzywojennych, a głównym składnikiem do jego wyrobu jest ser wymieszany z kartoflami.
Pochodzenie: okolice Jaszczowa, gmina Milejów
Źródło: Wojewódzka Biblioteka w Lublinie
———————————————————————–
Fundacja Rozwoju Powiatu Łęczyńskiego wspiera lokalnych kucharzy, producentów, Koła Gospodyń Wiejskich i Mieszkańców Powiatu w szerzeniu tradycji, pokazywaniu smaków regionu. Jesteśmy dumni z tego, co lokalne i pragniemy zachęcić Was do próbowania, kupowania, promowania tego, co polskie, co nasze, co łęczyńskie. Kupujmy świadomie, z zachowaniem lokalnego patriotyzmu. Dzięki temu budujemy naszą tożsamość i dajemy pracę Sąsiadom, Rodzinie, bliskim. Smacznego!