Na mocy rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 grudnia 2019 roku Ministerstwo Aktywów Państwowych sprawuje nadzór właścicielski nad spółkami Skarbu Państwa oraz odpowiada za gospodarkę złożami kopalin w kraju. Dzięki temu powołany zespół doradców wypracował Program Rewitalizacji i Eksploatacji Hałd Górniczych, którego częścią stała się Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka podpisując umowę współpracy z Grupą CZH w zakresie wykorzystania potencjału hałd górniczych.

Pilotażowa instalacja do odzysku węgla ma rozpocząć pracę w Bogdance na przełomie 2022/23 roku – podała Enea w komunikacie prasowym.

Wykorzystanie potencjału hałd górniczych i zgromadzonego w nich węgla oraz innych przydatnych materiałów jest jednym ze sposobów dywersyfikacji źródeł pozyskiwania surowców. Ma również istotną wartość ekologiczną – likwidacja hałd pozytywnie wpłynie na środowisko i może uruchomić nowe możliwości rozwoju energetyki odnawialnej.

W ramach projektu Bogdanka udostępni teren wraz z zapleczem logistycznym, na którym CZH wybuduje modułową instalację odzysku. Poza węglem, odzyskany zostanie materiał mineralny, który może znaleźć np. zastosowanie w budownictwie.

Jeden moduł do odzysku ma zdolności produkcyjne na poziomie około 100 tys. ton węgla rocznie.

“Zakładając, że w każdej z hałd w kraju zawartość węgla może wynosić od 8 proc. do 15 proc., a każda z hałd ma wielkość ok. 10 mln ton, to do pozyskania byłoby ok. 130 mln ton z czego ok. 50 proc. nadających się do ekonomicznie uzasadnionego odzysku. Z kolei znaczna część zidentyfikowanego obszaru (z 11 tys. ha) może zostać wykorzystana jako teren do budowy farm fotowoltaicznych, jak również farm wiatrowych wspierając w ten sposób rozwój źródeł OZE w Polsce” – napisano w komunikacie.

Trzymamy kciuki za realizację pilotażowych prac w naszej Bogdance.

Skip to content