Bogdanka powołała innowacyjne gremium doradcze, które wesprze spółkę w procesie transformacji. Dzięki niej kopalnia będzie bardziej efektywna nie tylko pod względem wydobycia, lecz także w dziedzinie inwestycji środowiskowych.

Wspieranie bezpieczeństwa energetycznego kraju, zachowanie miejsc pracy dla obecnych i przyszłych pokoleń i rozwój biznesowy przy jednoczesnym zmniejszaniu negatywnego wpływu na środowisko – wyzwań przed górniczą spółką jest wiele. Innowacyjna i niezależna Rada Naukowa ds. Ochrony Środowiska przy LW Bogdanka pomoże im sprostać.

Zarząd podkreśla, że w obecnych czasach bez zaangażowania w sprawy środowiskowe oraz społeczne nie da się już prowadzić biznesu. Tak jak w Polsce dokonuje się ewolucja CSR rozumianego jako zaangażowanie społeczne biznesu w stronę zrównoważonego rozwoju oraz ESG, tak w Bogdance z roku na rok wzrasta liczba, a przede wszystkim zakres działań klasyfikowanych jako zrównoważone. Organizacja zdaje się rozumieć, że tylko odpowiedzialne, oparte na analizach ESG i dialogu z interesariuszami decyzje biznesowe mają szansę powodzenia, a firma nie jest samotną wyspą, tylko żyje w biznesowo-społeczno-środowiskowym ekosystemie, w którym powiązane elementy muszą współdziałać.

Jako jedna z pierwszych spółek Bogdanka pracuje nad strategią ESG. Zaangażowanie w sprawy środowiskowe, społeczne i odpowiedzialny ład korporacyjny koordynuje pion dyrektora ds. strategii i zrównoważonego rozwoju. Kierownictwo spółki ma świadomość, że kopalni trudno być eko. Ale ważne są innowacje zmniejszające ślad węglowy, np. zmniejszanie zużycia innych zasobów, m.in. wody. Dlatego Bogdanka wykorzystuje wiedzę swoich pracowników, ale również zewnętrznych ekspertów, by zmieniać sposób prowadzenia biznesu na bardziej przyjazny środowisku i społeczności.

Jednym z rozwiązań ma być Rada Naukowa ds. Ochrony Środowiska przy LW „Bogdanka”. Takiej rady nie ma w Polsce żadna kopalnia. Powołana została na Samorządowym Kongresie Trójmorza w Lublinie. Jest organem opiniująco-doradczym dla spółki w zakresie działań dotyczących ochrony środowiska. Analizie będą poddawane działalność bieżąca, ale i plany projektowe.

Członkowie rady to wybitni naukowcy, a ponadto reprezentanci lokalnego środowiska, w szczególności ośrodków akademickich, instytucji samorządowych czy organizacji pozarządowych. Funkcjonowanie gremium to społeczna działalność na rzecz lokalnego środowiska przyrodniczego. Nieodpłatność uczestnictwa w radzie zapewni wiarygodność i niezależność jej funkcjonowania.

Rada będzie się spotykać co najmniej dwa razy do roku, a jej decyzje będą zapadać w formie opinii oraz rekomendacji o charakterze doradczym, dzięki czemu zarząd Bogdanki będzie miał możliwość ich uwzględnienia przy podejmowaniu decyzji biznesowych.

Powołanie rady jest działaniem prewencyjnym Bogdanki w celu stawienia czoła wyzwaniom związanym z ochroną środowiska i regulacjom, które są coraz ostrzejsze w tym zakresie.

Członkowie Rady Naukowej LW „Bogdanka”

Na szczególną, pierwszą kadencję powołano: dr. hab. Grzegorza Grzywaczewskiego, dr. hab. Magdalenę Pogorzelec, dr. hab. inż. Alinę Kowalczyk-Juśko, dr. hab. Grażynę Żukowską, dr. hab. Ignacego Kitowskiego i dr. hab. inż. Jacka Kapicę reprezentujących Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, a także dr. Dawida Soszyńskiego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie, dr. inż. Marcina Kolejkę z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie, prof. dr hab. inż. Wojciecha Franusa i prof. dr hab. Małgorzatę Pawłowską z Politechniki Lubelskiej, dr hab. Rafała Wawera, prof. Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, dr hab. Stanisława Chmiela oraz dr hab. Zbigniewa Pastuszaka – obydwu z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a także prof. dr hab. Romana Niżnikowskiego ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

źródło: materiały prasowe Bogdanka SA, Dziennik Gazeta Prawna

Skip to content