Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt, a dla katolików to również dzień pamięci o św. Franciszku z Asyżu.

W 1979 roku papież Jan Paweł II ogłosił św. Franciszka patronem ekologów i ekologii. W 1981 roku w Krakowie franciszkanie założyli Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu – REFA, który prowadzi wiele działań edukacyjnych i proekologicznych.

Na terenie Powiatu Łęczyńskiego znajduje się wyjątkowe dla wszystkich ekologów miejsce…Poleski Park Narodowy, który pomimo sąsiedztwa terenów zagospodarowanych, zachowuje swój naturalny charakter i stanowi w okolicznym krajobrazie rolniczym przyrodnicze sanktuarium- pomnik upamiętniający poleską przyrodę.

Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie, na którym mieści się Poleski Park Narodowy to dom wielu gatunków zwierząt. Bogactwo fauny jest wyjątkowe na skalę całego kraju. Niestety ekolodzy i naukowcy, wielbiciele przyrody obserwują z każdym rokiem mniejsze populacje niektórych gatunków.

Dziś, z okazji Światowego Dnia Zwierząt przypominamy kilka ptaków Polski, które znajdują się na liście zagrożonych wyginięciem, a domem ich jest właśnie Poleski Park Narodowy.

Są to: rycyk (Limosa limosa), rybitwa białoczelna (Sternula albifrons), kulik wielki (Numenius arquata) oraz rybitwa rzeczna (Sterna hirundo).

Ptaki te praktycznie zniknęły z naszego krajobrazu. Niektórych populacja przez ostatnie 20 lat spadła o ponad 80%. Kulik wielki jest największym gatunkiem siewkowca występującym w naszym kraju, a niemalże wyginął. Rycyk jest symbolem podmokłych łąk, gdzie ogłasza swą obecność donośnym, rytmicznie powtarzanym głosem. Niestety osuszanie łąk i drapieżnictwo powoduje, że zniknął z wielu podmokłych terenów Pojezierza Łęczyńskiego.

Niech dzisiejsze święto zwierząt będzie okazją do refleksji, że otaczający nas krajobraz zawdzięczamy faunie i florze, a znikające gatunki na zawsze mogą go zmienić. Szanujmy otaczającą nas przyrodę. Nie śmiećmy, nie płoszmy ptaków, dbajmy o środowisko i przekazujmy tę wiedzę następnym pokoleniom, jak my to dziś robimy.

Skip to content